Społeczna Akademia Nauk
Clark University
Polska Akademia Nauk

Witamy w Strefie Studenta

Logowanie:

Login:

Hasło:

×

Witamy w Strefie Studenta

Pomoc:

Niektóre z podstron chronione są hasłem i są dostępne tylko dla studentów Społecznej Akademii Nauk.

Przykładowe dane potrzebne do poprawnego zalogowania się:

Login » Twój numer albumu np.: 14206 (Nie znasz numeru albumu? sprawdź go w prawej części okienka)
Hasło » Cztery pierwsze cyfry Twojego numeru PESEL złączone z pierwszą literą imienia matki, np.: 8406m (mała litera).
×

Zagubieni szpiedzy

Im większa tajemnica, tym trudniej ją ukryć - twierdzi Vincent V. Severski, były szpieg i autor powieści o grze wywiadów. O tajemnicach świata służb specjalnych rozmawiali ze studentami kieleckiego SAN eksperci bezpieczeństwa wewnętrznego i stosunków międzynarodowych. Jeden z nich to prof. Tomasz R. Aleksandrowicz, reprezentujący Fundację Po.Int założoną przez Severskiego.

“Służby specjalne we współczesnej polityce bezpieczeństwa” znalazły się w centrum dyskusji, która odbyła się 10 grudnia 2017 r. na świętokrzyskim Wydziale Handlu i Bezpieczeństwa Społecznej Akademii Nauk. - Bezpieczeństwo wewnętrzne to jeden z naszych wiodących kierunków studiów. Nic dziwnego, że naszych studentów interesują tematy sygnowane zwykle “top secret” - mówi dr Paweł Ramiączek, dziekan Wydziału SAN w Kielcach, prowadzący i jeden z trzech panelistów spotkania.

Wyjątkowym dla studentów SAN wydarzeniem była możliwość spotkania z ekspertem fundacji Po.Int Vincenta V. Severskiego, autora cyklu szpiegowskiego Nielegalni- Niewierni- Nieśmiertelni- Niepokorni. - Świat służb specjalnych to “dziki gąszcz luster, jak mawiał James Jesus Angleton, polujący na “krety” wewnętrz CIA Łatwo się tam zgubić - mówił dr hab. Tomasz R. Aleksandrowicz, członek Rady i ekspert Fundacji Po.Int, profesor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Profesorowi Aleksandrowiczowi w dyskusji partnerował dr Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa UJK w Kielcach.

Jedną z osią panelu było bezpieczeństwo Polski w związku z napięciami międzynarodowymi na początku XXI wieku i aktywnością wywiadowczą Federacji Rosyjskiej. Paneliści mówili, że nasz kraj jest położony w strefie rosyjskiego strategicznego zainteresowania. Przypomniano tezę, że Rosji mawia się, że nie tyle posiada służby specjalne, co raczej cała jest w ich posiadaniu. Podczas dyskusji zwracano uwagę że w naszej części Europy działają także służby innych krajów, w tym Chin, USA czy Niemiec. Ważny wątek dotyczył profesjonalizmu, gotowości do działania i skuteczności polskich służb specjalnych - cywilnych i wojskowych. Wskazywano zagrożenia i szanse, jakie wiążą się ze zmianami w wywiadzie i kontrwywiadzie po 2015 roku. Pojawiały się takie tematy, jak zagrożenia typu terroryzm, międzynarodowa przestępczość zorganizowana czy cyberbezpieczeństwo.

- Tego typu spotkania pokazują naszym studentom, przy pomocy jakich narzędzi tworzy się mechanizmy bezpieczeństwa państwowego - mówi dziekan Ramiączek. - Pokazują, że nie raz bardziej skuteczne są arkusze analityków, niż pistolet Jamesa Bonda - dodaje.

  • Zagubieni szpiedzy
  • Zagubieni szpiedzy
  • Zagubieni szpiedzy
  • Zagubieni szpiedzy
           
Społeczna Akademia Nauk oferuje kształcenie na kierunkach technicznych (informatyka) i kierunkach medycznych (fizjoterapia). Społeczna Akademia Nauk w swojej ofercie, ma nie tylko studia po polsku, ale również studia po angielsku. Studia po angielsku prowadzone są między innymi na takich kierunkach jak: Master of Science in Information Technology, Master of Science in Professional Communication czy Filologia angielska & Master of Science in Professional Communication. Społeczna Akademia Nauk umożliwia także studiowanie elitarnego kierunku MBA (Master of Business Administration). Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!